Camelot
En İyi Kampanyalar
HAKKIMIZDA  Red Menu Start TURLAR   YURTDIŞI EĞİTİM  AIR MALTA  ACENTALARIMIZ   MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ   İLETİŞİM   ENGLISH
Kullanıcı Adı
Şifre
 
  Üye olmak istiyorsanız tıklayın
  Şifrenizi ve/veya kullanıcı adınızı unuttuysanız tıklayın
Camelot Bülten üyesi olmak
için e-mail adresinize bırakın
 
Malta'da Kampanya

Fiyatlara Dahil olan Hizmetlerimiz :

- Air Malta ile Istanbul/Malta/Istanbul Uçak bileti
- 3 Gece - Malta‘da MARINA CORINTHIA kahvaltı dahil konaklama
- Havalimanı transferleri
- ½ Gün Malta Şehir Turu
- Havaalanı Vergileri

Camelot, Malta Dışişleri Bakanlığı Istanbul Başkonsolusluğu’nun tek yetkili Türkiye vize akredite acentasıdır.
Camelot Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Halis A. Çakmak Türkiye - Malta İş Konseyi Kurucu Başkanı ve Başkanıdır.
Camelot, Air Malta Türkiye Genel Satış Acentasıdır.
Camelot, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Üyesidir.
Belge No : 5695
Camelot, Malta Üniversitesi Türkiye Resmi Temsilcisidir.
Camelot Hello Tourism Ltd.in partner acentasıdır.
         SIK SORULAN SORULAR

Sık Sorulan Sorular

Teknelerin üzerindeki göz ne anlama geliyor?

Malta’ da balıkçı teknelerinin oldukça sağlam bir yapıya sahip olması ve çok renkli boyandığı hemen dikkat çeker. Bu teknelerin yapısı Doğu Akdeniz kökenli Fenike, Kartaca ve Yunan savaş gemilerini andırmaktadır. Bu dönemleri anlatan tarihi savaş filmlerinde de görebileceğiniz gibi savaş gemilerinin ön kısmında bir göz bulunur. Bu eski Mısır tanrısı Osiris’ in gözüdür ve inanışa göre denizcileri bilinmeyenlerle dolu açık denizlerde kötü ruhlardan, kötü hava şartlarından ve diğer belalardan koruyacaktır. M.Ö. 10. – 12. YY’a kadareskilere dayanan bu inanış Malta’ da halen yaşamakta ve bu nedenle teknelerin ön kısmında aynı antik dönemlerde olduğu gibi göz işareti bulunmaktadır.
Kesin olarak söyleyemeyiz ama bazı görüşlere göre de yine Doğu Akdeniz ülkelerinde nazardan korunmak amacı ile kullanılan nazar boncukları da aynı inanışın günümüze ulaşmış farklı bir şeklidir.

Şarap

Malta tarım alanları kısıtlı küçük bir ülkedir ancak Akdeniz’ in ortasında yer alması, konum ve ikliminin uygun olması nedeni ile burada Roma döneminden günümüze kadar şaraplık üzüm ve şarap üretimi süregelmiştir. Son yıllarda İtalyan üniversitelerinin de desteği ile şaraplık üzüm yetiştiriciliğinde büyük atılımlar yapıldı ancak tarım alanlarının kısıtlılığı nedeni ile üzüm üretiminde sağlanan artış kısıtlı. Bu nedenle Malta çok kaliteli olan şaraplarını ihraç edemiyor, hatta yerel talebi karşılamak için İtalya’ dan üzüm satın alıyor ve Malta’ da yetiştirilen üzümler ile birlikte bunlar Malta Şarabı üretiminde kullanılıyor.
Kaktüs Likörü ve Kinnie

St.Jean Şövalyeleri etrafta görebileceğiniz kaktüslerin çiçeklerinden likör elde etmenin formülünü geliştirmişler ve bugün bu ülkenin en kendine özgü ürünlerinden biri haline gelmiş. Bu likörü sade, ballı ve limonlu olarak Malta’ da ve Fransa’ da üreten iki ayrı firma bulunuyor.
Ayrıca Kinnie ismindeki meşrubat ta kan portakalı ve çeşitli baharat ve otların karıştırılması ile elde edilen bir gazlı içecek. Normal ve diyet Kinnie her yerde satılıyor. Bu içecek Malta’ nın en önde gelen başarı hikayelerinden birini de oluşturuyor. Maltalıların çok olduğu Avustralya, İngiltere ve Kanada’ya da ihraç edilen bu içecek dünya standardında kalitesi ve çok farklı lezzeti ile dikkat çekiyor.

Dantel

Maltalı, özellikle Gozolu kadınlar yüzyıllardır “çivi işi” denilen bir yöntem ile dantel yapıyorlar. Tabii ki dünyanın birçok yerinde ülkemizde de olduğu gibi dantel örmek geleneksel günlük alışkanlığın bir parçası ama çivi işi dünyanın çok az bölgesinde görülür. Malta’ da dantelin örülüşünü mağazalarda izleyebilir, özellikle Gozo’ da hanımların günlük hayatları içinde evin kapısı önünde dantel ördüğüne şahit olabilirsiniz.

Malta Taşı

Malta taşı Malta’ nın deyim yerindeyse tek doğal kaynağı. Bu taşın rengi krem ile bal rengi arasında değişiyor, rahat kesilebilme ve şekil verilebilme özelliğine sahip ve her yerde yerin 30-70 cm altında kolaylıkla bulunuyor. Bu nedenle Malta’ da binaların çoğu bu taştan yapılmıştır. Malta taşı kolay şekil verilebildiği için süsleme yapımına da çok uygundur. Hava ile temas edince sertleşir ve bu şekilde dayanıklılık özelliği de kazanır. Bu yumuşak taştan yapılmış olmasına rağmen megalitik tapınaklar bu nedenle günümüze kadar korunabilmiştir.

Günümüzde taştan yapılan evlerde hala klima, kalorifer kullanılmaz.
Istanbul’ da bulunan Osmanlı köşklerinden Malta Köşkü’ nün bu adla anılmasının nedeni yapımında Malta Taşı kullanılmış olmasıdır.

Benzer özelliklere sahip bir taş türü de Sicilya’ nın güneyinde görülür. Burada bulunan Noto şehri tamamen taştan yapılmıştır ve son derece süslü evlerden oluşmaktadır.

Otobüsler neden bu kadar eski?

Bu otobüsler 50li yıllarda İngiltere’ den getirildi. Zamanla eskiyince kaldırılmaları gündeme geldi ama artık ülkenin dikkat çeken bir özelliği haline gelmişlerdi. Sonuç olarak otobüslerin kaldırılmamasına karar verildi. Bu otobüsler eski görünür ama bakımları çok iyi yapıldığından kolay kolay yolda kalmazlar. Hepsi daha senelerce kullanılabilecek durumdadır. Ne yazık ki ülkenin otantik bir özelliği haline gelen bu otobüsler AB uyum süreci içinde artık kaldırılmak zorunda. Modern otobüsler 2003 yılından itibaren trafiğe çıkmaya başladı. Yakın bir gelecekte eski otobüsler tamamen trafikten alınacak ve bir anı olarak kalacaklar.

Neden bu kadar çok kilise var?

Maltalılar dünyanın dinine en bağlı Katolikleridir. Malta’ da her kasaba ve köy arasında kimin kilisesinin daha büyük, daha gösterişli, daha süslü olacağı konusunda hep bir yarış vardır. Mahalle festivallerinde, noelde ve paskalyada da kimin mahallesinin daha süslü olacağı yarışı sürer gider. Bu nedenlerden ötürü Malta’ da kiliselerin hepsi büyük, gösterişli ve süslüdür ve her mahalleye birden fazla kilise yapılmıştır.

Türkleri seviyorlar mı?

1565 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı ordusu ve donanması Malta’ yı sekiz ay süreyle kuşattı ancak sonunda kuşatmayı kaldırmak zorunda kaldı. Bu savaştan sonra Maltalılar Osmanlılardan korkar oldular. Yakın bir geçmişe kadar bu durum süregeldi.

Son yıllarda ise Malta ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesi, ortak yatırımların artması, Maltalı turistlerin Türkiye’ ye düzenli olarak gelmesi ve Türk turistlerinde özellikle bayram dönemleri başta olmak üzere Malta’ ya gitmesi iki ülke insanlarının birbirini daha yakından tanıması imkanını doğurdu. Günümüzde gelinen noktada ise Malta’ da Türküm dediğiniz zaman güler yüzle karşılanıyorsunuz, Maltalı Türkiye’ ye giden akrabalarının orayı ne kadar çok beğendiğini anlatıyor.

Ekonomik işbirliği her alanda hissediliyor. Malta’ da dört Türk bankasının şubeleri var. Denizcilik, otelcilik ve uluslar arası taşımacılık alanlarında yapılan ortak yatırım ve anlaşmalar gelecekte bu iyi ilişkilerin daha da gelişeceğini gösteriyor.

Malta’ da ne yenir?

Malta yemeklerinde balık, domates, patates ve zeytin çok kullanılır. Her türlü deniz ürünü bulmak mümkün. Ülkenin en iyi balık restaurantları Marsaxlokk balıkçı köyünde bulunur.
Kış aylarında çıkan Doğu Akdeniz lüferi (Lampuka) ülkenin milli balığıdır. Ayrıca tavşan eti ve sebzeler ile fırında pişirilen yemekleri ülkeye özgüdür.

Gozo’ da katkı maddesi ve sentetik malzeme katılmadan Malta’ nın sıcak ve güneşli ikliminde yetişen domateslerden elde edilen ketçaplar dünya gurmelerinin çok iyi bildiği bir üründür. Bu ürünün geniş çaplı tanınmamasının sebebi ise tabii ki toplam üretim miktarının kısıtlı olmasıdır.

Gozo’ da evlerde keçi sütünden karabiberli ve sade olarak üretilen peynirler de lezzeti damak zevkimize uygun ürünlerdir.

Her türlü hamur işi, bal halkası denilen ayçöreği benzeri çörek ve makarna çeşitleri de ülkede yaygın olarak tüketilmektedir.

Ne Alınır?

Şarap, likör, dantel, cam biblolar, şövalye bibloları, gozo peyniri, güneşte kurutulmuş domates, kapari çiçeği, Gozo ketçabı, Kinnie, el örgüsü yün kazak.

Görülmesi gereken en önemli yerler nerelerdir?
Gozo: Gozo’ yu görmek Malta’ yı görmenin yarısıdır.
Blue Grotto: Dünyanın en güzel doğal kemerlerinden biri. Malta adasının güney ucunda yer alıyor.
St.John’s Cathedral: Dünyanın en gösterişli Barok kiliselerinden biri.
Mdina: Ortağadan kalma özellikleri bugün de aynen yaşanabilen saraylarla dolu soylu şehir.

Ana Sayfa   Hakkımızda   Turlar   Yurtdışı Eğitim   Malta Havayolları   Müşteri İlişkileri   Kariyer   Linkler   Site Haritası    İletişim
Malta'da Eğitim İçin Yeni Web Sitemizi Ziyaret Ediniz
Malta
Malta
Malta Turu
Malta Turları
Malta Üniversitesi
Malta Adası
Malta Dil Okulları
 
 
Malta'da Eğitim Kampanyaları
 
Malta'da Eğitim - Öğrenci Yorumları
 
Yaz Kampanyaları

Hilton Otel Malta

Intercontinental Otel Malta